WRÓĆ
Podziel się artykułem na Twitterze Podziel się artykułem na LinkedIn Podziel się artykułem na Facebooku Podziel się artykułem przez e-mail

Jakie są właściwości torfu?

Torf składa się z wody, niezupełnie rozłożonych roślin oraz produktów ich rozkładu – ciemnej, bezstrukturalnej masy, tak zwanego humusu i substancji mineralnych. Te ostatnie to najczęściej piasek, związki żelaza i rzadziej – fosforu. Działanie torfu w dużej mierze polega na wprowadzaniu do ziemi dużej ilości substancji organicznej, która korzystanie wpływa na zachodzące w niej procesy. Jako element podłoża ogrodniczego, torf zwiększa napowietrzenie gleby i tym samym poprawia dostęp korzeni roślin do tlenu. Dzięki swojej strukturze rozluźnia glebę oraz wpływa na zwiększenie absorpcji wody – czyli jej wchłaniania, co zapewnia pędom optymalne warunki do rozwoju. Ponadto, podłoże torfowe dodaje glebie zastrzyk próchnicy, która decyduje o jej żyzności.

W zależności od rodzaju torfu, ma on różne zastosowanie w ogrodnictwie:

Torf wysoki – jest nawozem najbardziej uniwersalnym i posiada najszersze zastosowanie w ogrodnictwie. Charakteryzuje się luźną strukturą, ciemną barwą i wykazuje dużą kwasowość (pH 3,0-4,5). Doskonale sprawdza się w poprawianiu kondycji gleby i zwiększaniu jej kwasowości. Na rynku dostępny jest również wariant odkwaszony za pomocą wapna. W tym przypadku odczyn pH oscyluje w granicach 5,5 – 6,5. Łącząc torf wysoki z naturalnym podłożem, otrzymamy mieszankę, która poprawi właściwości podłoża pod uprawę większości roślin ozdobnych.

Torf niski –  nie nadaje się do zwiększenia kwasowości podłoża. Służy głównie do wzbogacenia ziemi w substancje odżywcze, dlatego też stanowi idealny dodatek do piaszczystej i wyjałowionej gleby. Jego odczyn pH jest obojętny lub słabo zasadowy i wynosi około 7,0. Charakteryzuje go się niemal czarne zabarwienie.